Öğretim Üyemizin Patent Başarısı

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kırmacı “Taşınabilir Vorteks Tüpü Deney Seti” adlı buluşuna patent aldı.

Yayın Tarihi:20.10.2017

Haberi Paylaş:

Karakter Boyutu:-A+

Okunma Sayısı:8648

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kırmacı  “Taşınabilir Vorteks Tüpü Deney Seti” adlı buluşuna patent aldı. Sanayi, kamu ya da eğitim kurumları laboratuvarlarında ısıtma/soğutma testi ve deneylerinin yapılabileceği standartlaştırılmış portatif (taşınabilir) deney seti, basınçlı hava bulunabilen tüm ortamlara taşınarak kullanılabileceğinden çalışma ortamı sınırlamasını ortadan kaldırıyor.

Ekolojik açıdan zararlı olmadığı belirtilen buluş, günden güne azalan fosil yakıt kaynaklarının yanmasıyla oluşan gazların ve soğutma sistemlerinde kullanılan klora flora karbon (CFC) grubu soğutucu akışkanların ozon tabakasına olan olumsuz etkilerini de önemli ölçüde azaltacak. 2013-2017 yılları arasında yaptığı bilimsel çalışmalar sonucunda böyle bir patent başvurusu yapmaya karar verdiğini belirten Kırmacı, “Özellikle mühendislik alanında eğitim alan enerji grubu öğrencilerinin vorteks tüpü ile soğutma işlemini daha rahat anlayabilmeleri için böyle bir sisteme ihtiyaç olduğunu düşündüm. Bazı üniversitelerin laboratuvarlarında vorteks tüpü bulunmakta fakat yurt dışından getirildiği için çok yüksek maliyetlerde satılmaktadır. Bu buluş ile üniversitelerimiz hem yüksek maliyetlerden kurtulmuş olacak hem de milli bir ürüne sahip olmuş olacaktır” dedi. Ayrıca projenin uygulamaya geçirilmesi amacıyla "TÜBİTAK 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programına" başvurduğunu da belirtti.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kırmacı’yı başarısından dolayı tebrik eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, katma değer yaratan projeler üreterek bilimsel alanlarda üniversitemizi başarı ile temsil eden böyle başarıların artarak devam etmesini temenni etti.


Haberin Fotoğrafları


Bartın Üniversitesi Merkez/BARTIN, 74100 Tel:+90378 501 10 00-01-02-03-22-33 Belge Geçer: +90 378 223 50 42 E-posta: info@bartin.edu.tr Kep Adresi: bartinuniversitesi@hs01.kep.tr

Copyright 2017 Bartın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı