Filyos Antik Kenti Kazısını Öğretim Üyemiz Yönetiyor

Filyos beldesinde yer alan Tieion antik kentinde kazı çalışmaları Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım tarafından yönetiliyor.

Yayın Tarihi:8.8.2017

Haberi Paylaş:

Karakter Boyutu:-A+

Okunma Sayısı:312

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos (Tieion) antik kenti kazıları Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım yönetiminde yürütülüyor. Bu yıl tekrar başlayan çalışmalar hakkında konuşan Yıldırım; “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz kazılarda Antik Çağ'da Filyos Çayının denize döküldüğü deltanın batısında kurulan Tieion Antik Kenti, Bitinya ile Paflagonya bölgeleri arasındaki geçiş noktalarından biri kabul ediliyor. Ereğli ve Amasra gibi Karadeniz’in tarih boyunca önemli limanlarından birisi olan Tieion Antik Kenti kazıları sırasında milattan önce 7. Yüzyıla kadar inen veriler elde edildi“ dedi.  

 

Selçuklu Dönemine ait kalıntılarla da karşılaşıyoruz.

Çalışmalarda surlar ve seramik fırınları gibi yapılara da ulaşıldığını belirten Yıldırım, “Kazılar esnasında bölgede nadiren görülen Selçuklu seramikleri tespit ettik. Seramiklerin yoğunlukla Melikşah dönemine ait olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca İlhanlılar ile Candaroğulları Beyliği dönemlerine ait kalıntılarla da karşılaşıyoruz ” diye konuştu.

Çalışmalar sulatında da devam ediyor

Kazı çalışmalarının sualtında da devam ettiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, “Filyos açıklarında da çeşitli batık gemiler tespit ettik. Çalışmalarımızın 10 gününü sualtındaki araştırmalara ayırdık. Amerika Birleşik Devletleri Florida Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Peter Sinelli ile Dr. Edward Dandrow'un 5 öğrencisiyle birlikte katıldığı araştırma 10 kişilik dalış ekibi ile yürütülüyor. Tespit edilen 4 batık gemiden kıyıya en yakın olanlarla araştırmalarımıza başladık” dedi. Filyos’ta elde edilen verilerin Bartın ve çevresindeki araştırmalara yol göstereceği öngörülüyor.

Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım'ı başarılarından dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun,  "Öğretim üyemizin yürüttüğü bu çalışma Üniversitemizin bölge odaklılığını gösteren önemli bir gelişmedir. Arkeoloji Bölümümüz önümüzdeki günlerde ilimizde de yüzey araştırmalarına başlayarak bölgemizdeki kültür varlıklarının ortaya çıkarılmasında önemli bir rol üstlenecektir"  diye konuştu.


Haberin Fotoğrafları


Bartın Üniversitesi Merkez/BARTIN, 74100 Tel:+90378 501 10 00-01-02-03-22-33 Belge Geçer: +90 378 223 50 42 E-posta: info@bartin.edu.tr Kep Adresi: bartinuniversitesi@hs01.kep.tr

Copyright 2017 Bartın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı