Haberin FotoğraflarıOkunma Sayısı : 962


Haberi Paylaş

Rektör Uzun, ‘Yerli ve Milli Üretim Konferansı’na katıldı 6.02.2018

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun Ankara Ticaret Odası tarafından (ATO) düzenlenen "Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim Konferansı" konferansına katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un da katıldığı toplantıda Türkiye'nin orta ve orta-yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıdan yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıya geçme hedefi, kamu alımları ile yerli ve milli üretim konuları konuşuldu.

Konferansta konuşan Bakan Özlü, kamu alımlarının, ülkenin Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına katkı sağlayan, önemli bir politika aracı olduğunu belirterek, yerli ve milli üretimin, stratejik bir yaklaşım ve duruş olduğunu vurguladı.

Bakan Özlü, özellikle orta ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmayı hedeflediklerini kaydederek, Türkiye'nin yüksek teknolojiye dayalı üretimde önemli mesafe katettiğini, “Üretim Reform Paketi” ile kamu alımlarında yerli malı lehine yüzde 15 fiyat avantajı getirildiğini anımsattı. 

TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ise kamu alımlarının doğru yönetilmesinin milyarlarca liralık destek politikalarından çok daha etkili sonuçlar verebileceğine dikkati çekerek, "Reel sektörümüze verilecek en büyük teşvik de bu olacak.” dedi.

“Akademisyenlerimizi yerli ve milli üretime katkı sunmak için teşvik ediyoruz”

Konferansla ilgili düşüncelerini aktaran Rektör Uzun ise 'milli üretim' ve 'yüksek teknolojiye geçişin' Ülkemizin gelecek hedeflerine giden yolda anahtar kavramlar olduğunu ifade ederek, “Milli üretim ve yüksek teknolojiye geçiş kavramları olmadan sürdürülebilir başarılar elde etmek imkânsızdır.” diye konuştu.

Rektör Uzun, Üniversitemizde YÖK’ün yeni anlayışına uygun olarak bölgeyle ilgili alanlarda ihtisaslaşabilecek ve bölgenin kalkınmasına katkı sunacak projeler üretme gayretinde olduklarının altını çizdi.

Rektör Uzun, “Üniversitemizde sürdürülen çalışmalardan biri Karadeniz Bölgesinin bitkisel atıklarının biyoyakıt olarak kullanılmak üzere biyoetanol üretiminde değerlendirilmesinin araştırıldığı projedir. YÖK’ün yeni uygulamaya koyduğu proje tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında hazırlanan ve 3 yıl sürecek çalışmanın bölge ekonomisine önemli katkı sunması hedeflenmektedir. Bunun dışında bölgemizin dinamiklerini harekete geçirip, ülkemize katma değer sunacak diğer projeler için de akademisyenlerimizi teşvik ediyor ve destekliyoruz. İnanıyorum ki Üniversitemiz ihtisaslaşma çabalarıyla 2023 hedefleri doğrultusunda bölgesinden başlamak üzere ülkesine yeni değerler kazandıracaktır.” şeklinde konuştu.

Rektör Uzun, Üniversitemiz bünyesinde 12’si tamamlanan 13 Avrupa Birliği projesi, 21’i tamamlanan 23 TUBİTAK projesi, 12’si tamamlanan 13 BAKKA projesi, 191’i tamamlanan 262 BAP projesi ve devam eden bir San-Tez projesi olduğunu da sözlerine ekledi.   

Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü

Haberin Fotoğrafları


Bartın Üniversitesi Merkez/BARTIN, 74100 Tel:+90378 501 10 00-01-02-03-22-33 Belge Geçer: +90 378 223 50 42 E-posta: info@bartin.edu.tr Kep Adresi: bartinuniversitesi@hs01.kep.tr

Copyright 2017 Bartın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı