Haberin FotoğraflarıOkunma Sayısı : 996


Haberi Paylaş

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konferansı düzenlendi 8.03.2018

Üniversitemiz Kızılay Öğrenci Kulübü tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konferansı düzenlendi. Etkinlik kapsamında öğrenciler tarafından “Kadına Şiddete Hayır Dans Gösterisi” yapıldı.

Üniversitemiz Kızılay Öğrenci Kulübü tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlenen konferansta İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asife Ünal “İslam Dininde Kadının Yeri” konulu bir konuşma yaptı.

Ünal, İslam’da kadın çok önemli bir yeri olduğunu kaydederek “Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği, hadislerde de aktarıldığı üzere kadınlar İslam’da önemli bir yere sahiptir. Peygamber Efendimizin ‘Veda Hutbesi’nde ‘Kadınlar size Allah’ın emanetidir’ denilmiştir. Bu nedenle İslam ve şiddet her alanda olduğu gibi kadınlar konusunda da yan yana getirilmemesi gerekmektedir.” dedi.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ercan Gemici ise “Kadın Mühendislerin İş Hayatındaki Yeri” adlı bir konuşma yaptı. Gemici, “İşe alımlardan başlamak üzere iş hayatının her safhasında kadınlara karşı bir duruşu ne yazık ki görebilmekteyiz. Özellikle kadın mühendislerin iş hayatına atılmaları ve devam etmeleri noktasında bu durum daha da net ortaya çıkmaktadır. Oysaki kadın mühendisler işlerini en iyi şekilde yapmaktadır. Yapılan araştırmalarda kadın mühendislerin iş memnuniyetlerinin yüzde 84 olduğunu göstermektedir.” diye konuştu.

Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yaşam Boyu Öğrenme Anabilim Dalı Yükseklisans öğrencisi Aslıhan Yetiş ise “Savaş ve Kadın, Şiddet ve Kadın” başlıklı konuşmasını yaptı. Yetiş, “Yeni yetişen nesile, kadın–erkek cinsiyet rollerinin basmakalıp yargılarını değil insanlığın gerekliliklerini öğretmemiz gerekiyor. Şunu ifade etmeliyim ki aslında konu ne kadın ne erkek konu biziz. Konu, kadının gördüğü şiddetin, sadece kadının mücadelesi; olarak algılanması. Tekrar tekrar söylüyorum mücadele ne kadının ne de erkeğin mücadelesi; mücadele bizim mücadelemiz diyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda Üniversitemiz Kızılay Öğrenci Kulübü üyeleri tarafından “Kadına Şiddete Hayır Dans Gösterisi” yapıldı. Dans gösterisi izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü 

Haberin Fotoğrafları


Bartın Üniversitesi Merkez/BARTIN, 74100 Tel:+90378 501 10 00-01-02-03-22-33 Belge Geçer: +90 378 223 50 42 E-posta: info@bartin.edu.tr Kep Adresi: bartinuniversitesi@hs01.kep.tr

Copyright 2017 Bartın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı